Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Evlilik Vaadiyle Dolandırıcılık
 
 

EVLİLİK VAADİYLE DOLANDIRICILIK

Genellikle Bulgaristan (%90-95) ve daha az sayıda Romanya vatandaşı bayanların, Türk vatandaşları ile internet aracılığıyla ya da telefonla irtibata geçerek, evlenme vaadiyle Türkiye’ye gelmek istedikleri gerekçesiyle, özellikle evlenmeyi düşünen genç Türk erkeklerini dolandırmaları, çok büyük oranda Western Union sistemini kullanarak Bulgaristan’a para gönderilmesini sağlamaları olaylarıdır. Müşteki ifadelerinden çıkarılan suç analizi aşağıda sunulmaktadır.

Gerçekleşme Şekli – 1. Aşama - Yemleme

1-  Dolandırıcı bayanlar, muhtemelen rastgele bir şekilde birçok Türk telefon numarasını arıyor. Bazı durumlarda çağrı bırakıp kapatıyorlar ve geri aranmayı bekliyorlar. Telefonuna gelen cevapsız çağrı sonucu görünen numarayı, (genellikle eşinden yeni ayrılmış ya evlilik çağındaki erkekler ya da evlendirmeyi düşündüğü bir yakını olan şahıslar ya da diğerleri) mağdurlar geri arıyorlar.
 
2-  Şüpheliler evlilikle ilgili programların alt yazılarında yayınlatmak üzere, bazı televizyon programlarına mesaj gönderiyor, telefon numarasını bırakıyorlar. Sonrasında da kurbanlarının kendilerine ulaşmalarını bekliyorlar.
           
3-  Şüpheliler, evlenmek isteyen kişileri bir araya getirmeyi amaçlayan İnternet siteleri ve forumlarda profil açıyor, daha sonra samimiyetlerini artıracakları kurbanları ile bu yol aracılığı ile tanışmış oluyorlar.
 
4- Dolandırıcılar, Türkiye’deki makul görünmeyen iş ilanlarına talip olduklarını söyleyerek muhtemel kurbanları ile irtibata geçmeye çalışıyorlar.

Gerçekleşme Şekli – 2. Aşama – Samimiyetin kurulması

1- Şüphelilerin çağrılarına cevap veren ve kendileri ile irtibat kuran kişiler genellikle eşinden yeni ayrılmış, evlenmek üzere birilerini arayan genelde genç olan erkek şahıslar ile evlendirmek istediği akrabası bulunan şahıslardır. İyi derecede Türkçe konuşan bayan şüpheliler genellikle ağlamaklı bir sesle konuşuyor, birçok durumda gerçekten ağlıyor, zor durumda olduklarına mağdurları inandırıyorlar.

2- Şüphelilerin zor durumda olmasının verdiği sempatik bir etki ve alımlı olmalarının verdiği duygusal bir tepkiyle, dolandırıcı kızlarla Türk uyruklu gençler arasında duygusal bir bağ oluşuyor. Şüphelilerden fotoğraf gönderilmesi istendiğinde, zaman zaman “hüzünlü” yüz ifadelerinin yer aldığı fotoğrafları göndermektedirler.

3- Şüpheliler ile kurbanlar genellikle telefonla, bazen de internet üzerinden uzun uzun konuşuyorlar samimiyet kuruyorlar. Bu aşamada şüpheli, kurbanın güvenini kazanıyor.

4- Şüpheliler genellikle;

a. Türk uyruklu olduklarını (çok güzel Türkçe konuşuyorlar),

b. Anne babalarının (genellikle bir trafik kazasında) hayatlarını kaybettiklerini,

c. Eniştelerinin/halalarının yanında yaşadıklarını ve orada baskı/zulüm gördüklerini-istemedikleri bir kişiyle evlendirilmek istendiklerini,

d. Türkiye’ye gelmek istediklerini,

e. Türk bir gençle evlenmek istediklerini,

f. Türkiye’de taşınmaz mal varlıklarının olduğunu,

g. Müslüman olduklarını ve bu yüzden zulüm gördüklerini vs. söylüyorlar.

Gerçekleşme Şekli – 3. Aşama – Para Transferleri

Dolandırıcı şüpheliler ve Ülkemiz vatandaşı mağdurlar anlaşıyor, şüpheliler Türkiye’ye gelmekte olduklarını iddia ediyorlar ve şu sebeplerle kendilerine çok büyük oranda Western Union (ya da MoneyGram gibi diğer para transfer etme yolları) aracılığıyla para gönderilmesini talep ediyorlar. Şüpheliler Türkiye’ye gelmek üzere yola çıktıklarını, genellikle kurbanlarına bir sürpriz yapıyormuş ya da kendi ülkesinde her şeyi geride bırakmış havası vermek için, kurbanlara aniden bildiriyorlar, yola çıkmak üzere olduklarını ya da ülkesinden ayrılmaya kesin olarak planladığını değil; zaten yola çıkmış olduklarını söylüyorlar. Kendilerine para gönderilmesi amacı ile şu bahaneler ileri sürülmektedir;

a. Pasaport ücreti,

b. Gümrük borcu,

c. Sağlık sigortası borcu,

d. Görevlilerin rüşvet istemeleri,

e. Türkiye’ye girebilmek için yanlarında asgari para bulunması gerekliliği,

f. Başlarına yolda bir kaza gelmesi sonucu hastane masrafları,

g. Orada işlemiş olduğu bir suçtan dolayı avukatlık ücretleri,

h. Üzerine atılan bir iftira sonucu zor durumda kalması, paraya ihtiyaç duyması vs.


Başlarda genellikle 50-300 Avro arasında değişen küçük miktarlarda istenen paraların miktarı gittikçe artıyor, son aşamada tek bir transferde 3.000,00-5.000,00 Avro’ya kadar çıkmakta, şüphelilerin para talepleri hiçbir zaman son bulmamaktadır.
 
Şüpheliler Türkiye’ye geldiklerinde “borçlarını” geri ödeyeceklerini söylüyorlar, Türkiye’de ya da ayrılacakları ülkede gayrimenkullerinin bulunduğunu ifade etmektedirler.
 
Bu kısır döngüde vatandaşlarımız mağdur oluyorlar. Birçok mağdur genellikle 3.talepte dolandırıldığının farkına varmakta, ancak bir kısmı ise şüphelinin bindiğini iddia ettiği otobüs/uçağı bekleyecek kadar dolandırıldığının farkına varmamaktadır.​
 
 
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
  • İçişleri Bakanlığı
  • BİMER