Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Pangea Operasyonu
 
 
PANGEA OPERASYONU

İNTERPOL Genel Sekreterliği koordinesinde 2008 yılından beri devam eden “İnternet Üzerinden Yasadışı İlaç Satışı Yapan Sitelerin Kapatılmasını Ve Bu Tür Sitelere Karşı Bir Toplum Bilinci Oluşturmayı” hedefleyen PANGEA operasyonunda, yasadışı ilaç satışı gerçekleştiren internet siteleri dünya çapında tespit edilmekte ve operasyona üye ülke kolluk makamlarınca kapatılması sağlanmaktadır.

Söz konusu operasyonun 2014 yılındaki ayağında; ülkemizde yasadışı faaliyet gösteren 962 internet sitesinin kapatılması sağlanmıştır. Dünya çapında ise 11.800 internet sitesi kapatılmış ve 434 kişi yakalanmıştır. Ulusal seviyede Sağlık Bakanlığı nezdinde toplumu bilgilendirici kampanyalar yaptırılması sağlanarak, operasyon neticesi uluslararası seviyede duyurulması sağlanmıştır.

Operasyonun sekizincisi (PANGEA VIII) 9-16 Haziran 2015 tarihleri arasında eş zamanlı olarak yapılmıştır. Ülkemizdeki katılımcı birimler; Sağlık Bakanlığı, EGM-Güvenlik ve Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlıklarıdır.

PANGEA VIII Operasyonu kapsamında, Sağlık Bakanlığı ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı arasında yapılan protokol çerçevesinde internet üzerinden sahte ilaç tanıtımı yapan 409 siteye erişim engellenmiş ve çoğunluğu cinsel gücü artırıcı haplar olmak üzere, zayıflama, kanser ve tansiyon ilaçlarının sahte veya kaçak satışını yapan 7 site kapatılmıştır.

​​​
 
 
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
  • İçişleri Bakanlığı
  • BİMER