Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Türkiye - Europol İlişkileri

Europol ile teknik ve stratejik düzeyde işbirliğine imkan sağlayan “Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Polis Teşkilatı Arasında İşbirliğine İlişkin Anlaşma”, 18.05.2004 tarihinde, Sayın Emniyet Genel Müdürümüz Gökhan AYDINER ile EUROPOL Başkanı Jürgen STORBECK tarafından Ankara’da imzalanmış ve 15.07.2004 tarih ve 25523 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak 28 Temmuz 2004 tarihinde yürürlüğe girmiştir.
Mevcut olan Stratejik İşbirliği anlaşmasının daha etkin olarak uygulanabilmesi ve ileride imzalanması hedeflenen Operasyonel İşbirliği sürecine katkıda bulunacağı değerlendirildiğinden, 21 Mart 2016 tarihinde EUROPOL merkezinde görev yapmak üzere “İrtibat Görevlisi” görevlendirilmesine dair anlaşma imzalanmıştır.
Operasyonel Düzeyde İşbirliği; Kimliği belirli ya da belirlenebilir bir gerçek kişi ile ilgili herhangi bir bilgi anlamına gelen kişisel verilerin mübadelesini içerir.
Ayrıca bu bilgilerin toplanması, kaydedilmesi, depolanması, silinmesi veya yok edilmesi gibi konularda kişisel verilerin işlenmesi, kullanılması olarak da değerlendirilmektir.
Operasyonel Düzeyde İşbirliği anlaşması imzalanması sürecinin başlayabilmesi için Europol Sözleşmesinde belirtilen kriterlere uygun Kişisel Verilerin Korunması ile ilgili bir mevzuatın yürürlükte bulunması gerekmektedir. Bu kapsamda 24/03/2016 tarih ve 6698 Sayılı “Kişisel Verilerin Korunması” kanununun Resmi Gazetede yayınlanmasının akabinde Operasyonel İşbirliği anlaşması çalışmalarını başlatmak amacıyla EUROPOL nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmuştur.

 
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
  • İçişleri Bakanlığı
  • BİMER